::HLAVNÉ MENU::
Všetky články
O Lanose
Ako na to
Články
FotoGaléria
Info
Links
Technika
Testy
Tuning
Users
Video Daewoo
Chevrolet NEWS
Daewoo Motors
::ANKETA::
Akú sociálnu sie využívate najviac?

Facebook (4895 hl.)
 
Google+ (2978 hl.)
 
Twitter (3502 hl.)
 
MySpace (3368 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 14743
::ADMINI::
webmaster eMKa Slovensko

webmaster Blue Lanos
::NÁŠ BANNER::
Daewoo Lanos Club
::PRÍSTUPY::
TOPlist
Tvorba web stránok od MAKOTECH.SK
MAKOTECH - Tvorba web stránok
TESTY Daewoo Lanos 1,6 SX od Giugiara
Autor: Blue Lanos Rubrika: TESTY Vydané 24. 10. 2004 (6988) | Info-mail | Vytlačiť |

Lanos je tretím typom z novej generácie vozidiel Daewoo, ktorá má tejto juhokórejskej automobilke zabezpeči vstup medzi milionárov, teda automobilky, ktoré dokážu ročne vyrobi a preda aspoň milión vozidiel ročne.

Podobne ako väčšie typy Nubira a Leganza, ktoré prišli na európsky trh vlani, aj Lanos je výsledkom vývojovej práce najmä európskych dizajnérov a konštruktérov. Tento postup dáva lepšiu záruku, že sa nové vozidlá Daewoo budú úspešne predáva aj v Európe.Vyskúša sme mohli pädverový Lanos s karosériou typu hatchback s najvýkonnejším motorom určeným pre toto vozidlo na slovenskom trhu, teda so zdvihovým objemom 1,6 l. Vonkajšími rozmermi 4074x1678x1432 mm patrí do kategórie nižšej strednej triedy, teda medzi vozidlá, od ktorých sa u nás očakáva, že ich kúpime za dobrú cenu a s čo najmenšími prevádzkovými nákladmi sa na nich budeme vozi prepchatými mestskými ulicami do práce, ale môžeme sa na nich vyda aj na dovolenku s rodinou do Španielska.

Pädverový Lanos je tvarovo vydareným automobilom. Pochrómovaná maska chladiča je tvarovo podobná maske Leganzy i Nubiry. Je výrazným vonkajším znakom tejto rodiny vozidiel Daewoo a vhodne oživuje dlhú, zo strán i spredu zaoblenú prednú čas karosérie. Zaoblená je aj zadná čas karosérie. V jej strmo sa zvažujúcich zadných dverách je vsadené vypuklé sklo ma bokoch zasahujúce do dos mohutných stĺpikov karosérie, čím dizajnéri Italdesignu dosiahli nielen harmóniu s oblými prechodmi v prednej časti vozidla, ale aj dobrý výhžad pre vodiča pri cúvaní. Štvorvalcový zážihový motor s výkonom 78 kW je pre auto s pohotovostnou hmotnosou 1090 kg nadštandardným riešením, takže prudšie stlačenie akceleračného pedála pri rozjazde vozidla vedie k prešmykovaniu predných hnacích kolies aj na suchom drsnom asfalte. Tomu sa pravdaže možno vyhnú, a vodičovi zostáva rados z dynamickej jazdy, ktorú výkonný motor v Lanose umožňuje. Príjemné a dostatočne presné je aj ručné ovládanie pästupňovej prevodovky. Menej sme boli spokojní so stabilitou Lanosu pri rýchlejšom prejazde zákrut, najmä ak kvalita povrchu cesty nebola ideálna. Mäkšie pruženie a účinný posilňovač riadenia sú príjemné z hžadiska komfortu jazdy i ovládania vozidla pri pomalšej jazde, ale na preteky do vrchu by sme si Lanos určite nevybrali. S Lanosom sme jazdili prevažne len v Bratislave, takže priemerná spotreba 8,8 l/100 km je dobrá, keďže výrobca udáva spotrebu s takýmto motorom v mimomestskom cykle 6,2, ale v mestskom cykle až 12 l/100 km.

Interiér Lanosu pôsobí solídnym dojmom, dôležité ovládacie a kontrolné prvky vozidla sú rozmiestnené zvyčajným spôsobom. Menej obvyklé je dvojaké nastavovanie vonkajších spätných zrkadiel. Na vodičovej strane je ručné, aby sa nemusel pri nastavovaní pravého naahova po celej šírke vozidla k pravým dverám, dizajnéri interiéru pridali k dvojici malých elektromotorov meniacich polohu skiel v predných dverách ešte tretí pre nastavovanie spätného zrkadla na strane spolujazdca. Tento elektromotor sa ovláda tlačidlom na prístrojovom paneli vžavo od volantu. Tlačidlá ovládania okien dverí sú tiež na menej obvyklom mieste, na stredovej konzole vedža páky ručnej brzdy. Predná čas interiéru je dostatočne priestranná, takže sa v nej necítia stiesnene ani dve urastené osoby. Vodiča poteší, že si môže výškovo nastavi nielen volant, ale aj sedadlo. Sedadlá s látkovými poahmi sú dobre tvarované, takže cestujúci sa príliš neunavia ani pri dlhšom cestovaní. Aj Lanos je oficiálne určený pre pä osôb, ale na zadných sedadlách sa budú dlhodobo dobre cíti len dve osoby stredného vzrastu. Bastožinový priestor pri nesklopených zadných sedadlách má objem 254 litrov, po sklopení sedadiel narastie až na 885 litrov. Prístup do betožinového priestoru je dobrý, lebo po vyklopení piatych dverí nahor je v zadnej časti vozidla dostatočne široký výrez a jeho spodná hrana je nevysoko nad zadným nárazníkom.

Štvorvalcový zážihový motor s výkonom 78 kW je pre auto s pohotovostnou hmotnosou 1090 kg nadštandardným riešením, takže prudšie stlačenie akceleračného pedála pri rozjazde vozidla vedie k prešmykovaniu predných hnacích kolies aj na suchom drsnom asfalte. Tomu sa pravdaže možno vyhnú, a vodičovi zostáva rados z dynamickej jazdy, ktorú výkonný motor v Lanose umožňuje. Príjemné a dostatočne presné je aj ručné ovládanie pästupňovej prevodovky. Menej sme boli spokojní so stabilitou Lanosu pri rýchlejšom prejazde zákrut, najmä ak kvalita povrchu cesty nebola ideálna. Mäkšie pruženie a účinný posilňovač riadenia sú príjemné z hžadiska komfortu jazdy i ovládania vozidla pri pomalšej jazde, ale na preteky do vrchu by sme si Lanos určite nevybrali.

S Lanosom sme jazdili prevažne len v Bratislave, takže priemerná spotreba 8,8 l/100 km je dobrá, keďže výrobca udáva spotrebu s takýmto motorom v mimomestskom cykle 6,2, ale v mestskom cykle až 12 l/100 km.

Výrobcom udávané parametre

Motor

zážihový, radový
Početvalcov/ventilov: 4/16
Ventilový rozvod:
2xOHC
Zdvihový objem:
1598 cm 3
Kompresný pomer:
9,5:1
Výkon:
78 kW/6000 za min.
Krútiaci moment:
145 Nm/3400 za min.

Prevody

Spojka: jednokotúčová suchá trecia
Prevodovka:
5-stupňová, ručne ovládaná

Karoséria: 5-dverová, 5-miestna samonosná z ocežového plechu

Podvozok

Predné kolesá zavesené na vzperách McPherson, priečny stabilizátor
Zadná náprava
vlečená, vinuté pružiny, teleskopické tlmiče, priečny stabilizátor
Brzdy:
vpredu kotúčové s vnútorným chladením, vzadu bubnové
Disky kolies/pneumatiky:
ocežové 5,5Jx14/185/60 R14


Rozmery,hmotnosti

Vonkajšiadĺžka/šírka/výška: 4074/1678/1432 mm
Rázvornáprav:
2520 mm
Rozchod kolies vpredu/vzadu:
1405/1425 mm
Pohotovostná hmotnos:
1090 kg
Najväčšia hmotnos:
1595 kg
Objem batožinového priestoru:
254/885 l
Objem palivovej nádrže:
48 l

Prevádzkové parametre

Najväčšia rýchlos: 180 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:
11,5 s
Spotreba podža EÚ 93/116:
mimomestský/mestský cyklus/kombinovaná prevádzka: 6,2/12/8,2 l/100 km


| Zdroj: http://www.mot.sk/c_98_06/9806_24.htm

Daewoo Lanos Cobra
Facebook
Prida na Facebook
::DNES JE::
::OZVUČTE SA::
Autoradia.sk
Rádiá
Rádio SiTy - Metropolitné rádio

4