::HLAVNÉ MENU::
Všetky články
O Lanose
Ako na to
Články
FotoGaléria
Info
Links
Technika
Testy
Tuning
Users
Video Daewoo
Chevrolet NEWS
Daewoo Motors
::ANKETA::
Akú sociálnu sie využívate najviac?

Facebook (5185 hl.)
 
Google+ (3264 hl.)
 
Twitter (3823 hl.)
 
MySpace (3680 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 15952
::ADMINI::
webmaster eMKa Slovensko

webmaster Blue Lanos
::NÁŠ BANNER::
Daewoo Lanos Club
::PRÍSTUPY::
TOPlist
Tvorba web stránok od MAKOTECH.SK
MAKOTECH - Tvorba web stránok
TESTY Daewoo Lanos 1,6 SX Sedan
Autor: Blue Lanos Rubrika: TESTY Vydané 24. 10. 2004 (6098) | Info-mail | Vytlačiť |

Lehce omlazený kompaktní Daewoo Lanos nezastírá, že jeho největší zbraní je pořizovací cena, a proto vyhoví mladým rodinám stejně dobře jako například starším manželům.

Mírně inovovaný přišel vůz Daewoo Lanos na český trh již letos v létě. Nejvýraznější změna je na první pohled patrná na karoserii. Stupňovitá záď dostala kromě dalších drobných retuší zcela nové, výraznější zadní svítilny, které zčásti zasahují až do zadních blatníků. Automobil nyní působí vyzrálejším, reprezentativnějším dojmem a ještě více se posunul mezi solidněji vyhlížející vozy. K tomu přispělo i zdokonalené odhlučnění interiéru a měkké komfortní pérování. Díky tomu ještě zesílilo jeho charisma pokorného sluhy, který nehledí na parádu, ale zejména na odvedenou práci.

Bohatá výbava
Sedan Daewoo Lanos působí vyváženým dojmem, a tak nás u testovaného modelu poněkud překvapil první pohled do interiéru, kde na nás čekala další změna oproti staršímu modelu. Na přístrojové desce a středovém tunelu se totiž nachází módní obložení s imitací hliníku, které se ne každému musí líbit. V interiéru jsou však i jiné a důležitější úpravy. Zejména lépe tvarovaná přední sedadla poskytují větší pohodlí při delších cestách. Před aerodynamickým hlukem a zvukem motoru nyní lépe chrání posádku nově odhlučněný interiér, ve kterém je pohonná jednotka slyšitelná až kolem hranice tří a půl tisíce otáček za minutu. Ale ani potom jeho sytý zvuk nikoho nadměrně neruší.
Daewoo Lanos po úpravách podvozku také nabízí podstatně klidnější a příjemnější jízdu, což zákazníci u rodinného vozu jistě ocení. K pohodlí, a tím i pohodě posádky přispívá i bohatá standardní výbava, kterou námi testované provedení sedan 1.6 l SX nabízelo. Nejvybavenější Lanos má již v základní výbavě dvojici airbagů pro řidiče a spolujezdce, hřebenové řízení s posilovačem, centrální zamykání, imobilizér, tónovaná skla či všechna čtyři okna s elektrickým ovládáním. Elektricky může řidič navíc nastavit i pravé zpětné venkovní zrcátko, přičemž to na své straně musí nastavit páčkou, která je ovšem dobře přístupná. O polohu řidiče za volantem se stará výškově nastavitelné sedadlo a volant. Volant nabízí výběr ze čtyř různých poloh, i když obě krajní (volant nahoře nebo úplně dole) nejsou prakticky použitelné. Čtyřdveřová, 4 237 mm dlouhá karoserie je dostatečně prostorná nejen pro řidiče a jeho spolujezdce, ale ani cestující na zadních sedadlech se nemusejí vůbec tísnit. Postačující je rovněž zavazadlový prostor s objemem 0,395 m3, který lze zvětšit sklopením opěradel zadních sedadel dělených v poměru 40 : 60.
Přestože bohaté vybavení interiéru je skutečně na vysoké úrovni, je tam stále patrné, že sedíte v automobilu nižší cenové kategorie. Výplně dveří, na palubní desce levněji vyhlížející plasty, které se při přejezdu nerovností občas ozvou, i nepříliš povedený věnec volantu srážejí vůz s prostorným interiérem a až neuvěřitelnou spoustou odkládacích schránek do průměru.

Palubní desku oživilo obložení imitující leštěný hliník


Výkonný motor uděluje Lanosu solidní dynamiku.


Živý motor
To úplně nejlepší na nás však čekalo pod kapotou. Zde jsme nalezli šestnáctiventilový čtyřválec, který z objemu 1,6 l dává nejvyšší výkon 78 kW (106 k). Lehkého Korejce dokáže tento agregát ve spojení s přesnou pětistupňovou převodovkou slušně rozhýbat. Proti některým jiným „šestnáctiventilům“ má motor v Lanosu dobrý zátah již od nízkých otáček a zaručuje poklidnou jízdu bez častého řazení. Řidič ani nepostřehne, že překročil nejvyšší povolenou rychlost a dosáhnout nejvyšší rychlosti udávané výrobcem (180 km/h) by jistě nebylo složité. Kompaktní Daewoo sice není žádný závodník, ale při prudkém sešlápnutí pedálu akcelerátoru překvapí rychlou reakcí motoru. Při svižnější jízdě s častějším řazením se však připravte na vyšší spotřebu. Ručička palivoměru při takovém způsobu jízdy rychle klesá, a i proto se může zdát palivová nádrž, do které se vejde 48 l bezinu Natural, příliš malá.

Bočný pohlad na Lanos


Cestující na zadních sedadlech mají dostatek prostoru.


Komfortní podvozek
Sportovnímu jízdnímu stylu se však brání komfortně naladěný měkký podvozek. Ten si libuje v dlouhých trasách po dálnicích, kde svým pohupováním napodobuje některé větší a t잚í a těžké sedany. Větší výmoly však dokážou celé vozidlo pořádně a až nepříjemně rozhoupat. S drobnými nerovnostmi na silnicích si Lanos hravě poradí, rychlé průjezdy ostrými zatáčkami však nejsou jeho nejsilnější stránkou. Toto Daewoo se v nich hodně naklání a v krizových situacích je mírně nedotáčivé. Jistotě jízdních vlastností nepřidají ani výrobcem standardně dodávané univerzální pneumatiky. U testovaného, téměř nového exempláře nás také zaskočilo občasné povrzávání a chvění volantu. Ve výbavě nám také chyběl protiblokovací systém ABS a kontrolka rozsvícených světlometů, protože například za jízdy v mlze řidič neví, zda rozvítil či ne.
Sedan Daewoo Lanos 1.6 SX se ukázal jako nenáročný automobil, který svému majiteli bude sloužit spolehlivě. Komfortní pérování, dobře odhlučněný prostor pro posádku, svižný motor a velmi dobrá výbava zaručují pohodlnou jízdu. Pozitivní dojmy z bohatého vybavení interiéru však mírně kazí výrobní zpracování. Zarazil nás například zavazadlový prostor, jehož víko z vnitřní strany bylo nalakováno pouze základní šedivou barvou. K nejsilnějším stránkám vozu nepatří ani jízdní vlastnosti, ale v našich podmínkách stále ještě u mnoha zákazníků rozhoduje cena. A proto si i inovované Daewoo Lanos nové majitele jistě najde.

Daewoo Lanos v provedení sedan získalo po letním lehkém faceliftu zejména výraznější zadní partie.


Zavazadlový prostor s objemem 0,395 m3 je vlivem poměrně malého vstupního otvoru hůře přístupný.


Motor zážehový čtyřválec DOHC
Zdvihový objem (cm3) 1598
Max. výkon (kW/k) 78/106
  při otáčkách/min 6000
Max. točivý moment (N.m) 145
  při otáčkách/min 3400
Max. rychlost (km/h) 180
Zrychlení 0–100 km/h (s) 11,0
Počet převodových stupňů 5
Pohotovostní hmotnost (kg) 1056
Zavazadelník (m3) 0,395
Spotřeba paliva (město/mimo město/kombinace) (l/100 km) 11,1/6,0/7,1
Rozměry: délka/šířka/výška/rozvor (mm) 4237/1678/1432/2520
Cena 389 900 Kč


Výsledné hodnocení:

+ pružný a výkonný motor
+ vzhledem k nízké ceně bohatá výbava
+ prostorný interiér
- nejisté jízdní vlastnosti, výrobní zpracování

| Zdroj: http://www.autohit.cz/test/testy.php3?id=183

Daewoo Lanos Cobra
Facebook
Prida na Facebook
::DNES JE::
::OZVUČTE SA::
Autoradia.sk
Rádiá
Rádio SiTy - Metropolitné rádio

4