::HLAVNÉ MENU::
Všetky články
O Lanose
Ako na to
Články
FotoGaléria
Info
Links
Technika
Testy
Tuning
Users
Video Daewoo
Chevrolet NEWS
Daewoo Motors
::ANKETA::
Akú sociálnu sie využívate najviac?

Facebook (5429 hl.)
 
Google+ (3497 hl.)
 
Twitter (4080 hl.)
 
MySpace (3910 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 16916
::ADMINI::
webmaster eMKa Slovensko

webmaster Blue Lanos
::NÁŠ BANNER::
Daewoo Lanos Club
::PRÍSTUPY::
TOPlist
Tvorba web stránok od MAKOTECH.SK
MAKOTECH - Tvorba web stránok
TESTY Test Daewoo Lanos: korejský standard
Autor: Blue Lanos Rubrika: TESTY Vydané 16. 10. 2004 (7041) | Info-mail | Vytlačiť |

Daewoo převzal největší automobilový koncern světa General Motors, přičemž jedním z projevů vzrůstající důvěry ve značku je i výrazně zvýšený prodej jejích vozů na našem trhu.

Hlavním produktem je malý matiz, ale za ním následuje bratr nižší střední třídy Daewoo Lanos.

Automobil s tímto názvem není novinkou posledních let, vyrábí se už od jara roku 1997, ale časem prošel faceliftem, který mu rozhodně prospěl. Lanos se stal historicky prvním automobilem vlastni korejské konstrukce, který následoval po dlouholeté spolupráci a licenční výrobě automobilů GM. I u nás se svého času prodával typ Racer, replika staršího provedení Opelu Kadet.

Unifikovaný vzhled

Výrazem vlastní tvůrčí invence se staly v počátku samostatnosti daewaa tři typy: Lanos, Nubira a Leganza. Při pohledu na přední masku všech tří sourozenců je společná kolébka jasná na první pohled. Lanos je z nich nejmenší, ještě menší matiz je už jiná kapitola.

Lanos má několik podob: tří- nebo pětidveřového hatchbacku, čtyřdveřového sedanu a střídají se tu agregáty 1,3 l, 1,5 l, a 1,6 16V spojené buď s pětistupňovou převodovkou s přímým řazením nebo čtyřstupňovým automatem. U nás není třináctistovka k dispozici, jen oba větší motory a provedení S, SE a SX. Z toho vyplývá, že nejlepší kombinací je šestnáctistovka ve výbavě SX. A právě tu jsme dostali – s manuální převodovkou - k dispozici na test.

Názory na vnější vzhled vozů se mohou lišit (a také se velmi často liší), ale podle našeho názoru je sedan daleko povedenější než hatchback. Proto jsme uvítali právě možnost jezdit s tímto automobilem

Daewoo Lanos SX
Daewoo Lanos SX
Verze SX má přední sedadla seřizovatelná i výškově.
Verze SX má přední sedadla seřizovatelná i výškově.

Co máme kolem sebe

Sedan je o 16 cm delší než hatchback a nabízí opravdu dost místa. Samozřejmě, že hlavně vpředu, protože zadní prostor je vždycky omezen celkovou délkou. Sedadla nejsou právě vzorem luxusu, ale ani při delší jízdě nevyvolávají pocit únavy nebo nepohodlí. Charakterizovat je můžeme spíš jako tvrdší. Asijské vozy prosluly bohatou výbavou, jinak tomu není ani v tomto případě. Jediné co schází, je elektrické ovládání zrcátek. Taková kombinace je však daleko přijatelnější než opačná. V mnohých autech najdeme elektrické seřizování zrcátek, ale okna na kliku. Přitom spouštění oken používáme daleko častěji než seřizování vnějšího pohledu.

Ve voze byla i mechanicky řízená klimatizace, rádio v sérii není. Ovšem příprava na jeho montáž, včetně zabudované antény, čeká.

Sedan má větší zavazadlový prostor než hatchback, rozdíl činí 12 dm3 a to rozhodně není málo. Důležitější než absolutní hodnota bývá praktická skladnost a přístupový otvor a v tomto případě se i v sedanu podařilo zachovat příznivé parametry. Jako u drtivé většiny korejských vozů tu chybí čalounění víka a tedy také madlo, které umožní zavřít víko bez rizika zašpinění i po jízdě na mokré vozovce.

Digitální počítač ujetých kilometrů zůstal v mechanicképodobě.
Digitální počítač ujetých kilometrů zůstal v mechanické podobě.
Pod rádiem standardního rozměru zbývá ještě odkládací přihrádka.
Pod rádiem standardního rozměru zbývá ještě odkládací přihrádka.

Dobře vyladěný podvozek

V úplných začátcích lanose před pěti lety děsily řidiče nepříjemné rány od přední nápravy při každém přejetí nerovnosti. To už je dávno minulost, dnes je to auto jako každé jiné. Na jízdní vlastnosti si vůbec není možné stěžovat. Pérování lze charakterizovat jako středně tvrdé. Tedy s dostatečnou odolností vůči naklánění, ale přitom netrpí nedostatkem komfortu. Díky takovému naladění se dá jet s vozem rychle jak po rovné a kvalitní silnici nebo dálnici, právě tak jako mezi četnými zatáčkami. Čtrnáctipalcová kola odpovídají současným zvyklostem, ale je fakt, že už i v této kategorii se tu a tam objeví nějaká patnáctka. Nedostatkem výkonu přitom lanos netrpí, určitě by ho uvezla i kola o jeden stupeň větší.

Na rozdíl od dřívějška – a také od méně výkonných verzí – jsou v tomto případě použity i na zadních kolech kotoučové brzdy. ABS není ani v příplatkové nabídce, ale brzdný účinek považujeme za dostatečný.

Pokud jde o směrovou charakteristiku, pak inklinuje Daewoo Lanos spíš k nedotáčivosti. Zejména při vyšších rychlostech se hrne po předních kolech a malinko ztrácí stabilitu při prudkých změnách směru, tedy jízdě typu slalom.

Přední sedačky jsou pohodlné,
Přední sedačky jsou pohodlné,
ale před zadními by mohlo být o trochu víc místa.
ale před zadními by mohlo být o trochu víc místa.

Srdce bije spolehlivě

Reklamní slogan lanosu tvrdí, že je plný energie. To určitě nelze popřít. Šestnáctiventilový motor je i dostatečně pružný a dobře koresponduje s odstupňováním převodovky. Podle našeho orientačního měření zrychlí vůz z 0 na 100 km/h za 11,8 s a dosáhne největší rychlosti 174 km/h. Chod má relativně kultivovaný a spokojí se s přiměřenými dávkami paliva. Při běžném provozu je spotřeba kolem 7,5 – 8 l/100 km, s vyššími nároky na dynamiku roste i náročnost až na hranici kolem 10 l/100 km.

Maximum výkonu i točivého výkonu je posazeno v pásmu otáček trochu výš, nejpříznivěji se nám jevily otáčky přes 4000. Tam ovšem pak roste zase spotřeba.

Neměli jsme možnost porovnat oba dosažitelné motory, ale jestliže z technických údajů vyplývá, že u osmiventilového agregátu 1,5 l je litrový výkon 42,1 kW/57,2 k a u tohoto agregátu 48,8 kW/66,3 k, je volba výběru snazší.

Elektrické spouštění i zadních oken nebývá v této třídě příliš obvyklé.
Elektrické spouštění i zadních oken nebývá v této třídě příliš obvyklé.
Kufr nepostrádá rozměrnost a ani pohodlí přístupu.
Kufr nepostrádá rozměrnost a ani pohodlí přístupu.

Obyčejné auto

To je asi nejstručnější a nejvýstižnější charakteristika daewaa. Drží se v průměru, nevymyká se ani směrem nahoru, ani dolů. Je to zkrátka moderní rodinný automobil, který splní nároky ne těch úplně nejnáročnějších motoristů, ale průměrné rodiny rozhodně ano.

Nejvýkonnější 16V motor s objemem 1,6 l.
Nejvýkonnější 16V motor s objemem 1,6 l.
Kromě sedanu existují i hatchbacky.
Kromě sedanu existují i hatchbacky.

Porovnání:

Vlastnosti Daewoo
Lanos SX
Hyundai
Accent
Opel
Astra
Motor
Počet válců/ventilů 4/16 4/12 4/8
Objem cm3 1598 1341 1598
Výkon kW/k 78/106 63/86 62/85
Točivý moment N.m 145 114 128
Rozměry a hmotnosti
Délka mm 4237 4250 4250
Šířka mm 1678 1670 1710
Výška mm 1432 1405 1420
Zavazadlový prostor dm3 395 375 460
Pohotovostní hmotnost kg 1056 1112 1090
Jízdní výkony
Zrychlení 0-100 km/h (s) 11,0 12,4 13,0
Největší rychlost (km/h) 180 169 180
Kombinovaná spotřeba dle EU (l/100 km) 7,7 6,4 7,0
Ceny
Základní (Kč) 369 900 309 900 465 000
Testovaného vozu (Kč) 402 900* - -

* Příplatková výbava: metalický lak, klimatizacezdroj: http://www.autorevue.cz/Automobilka/Ar.asp?ARI=1607&CAI=2159

Daewoo Lanos Cobra
Facebook
Prida na Facebook
::DNES JE::
::OZVUČTE SA::
Autoradia.sk
Rádiá
Rádio SiTy - Metropolitné rádio

4