::HLAVNÉ MENU::
Všetky články
O Lanose
Ako na to
Články
FotoGaléria
Info
Links
Technika
Testy
Tuning
Users
Video Daewoo
Chevrolet NEWS
Daewoo Motors
::ANKETA::
Akú sociálnu sie využívate najviac?

Facebook (4895 hl.)
 
Google+ (2978 hl.)
 
Twitter (3502 hl.)
 
MySpace (3368 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 14743
::ADMINI::
webmaster eMKa Slovensko

webmaster Blue Lanos
::NÁŠ BANNER::
Daewoo Lanos Club
::PRÍSTUPY::
TOPlist
Tvorba web stránok od MAKOTECH.SK
MAKOTECH - Tvorba web stránok
TECHNIKA Skratky používané v motorizme
Autor: eMKa Slovensko Rubrika: TECHNIKA Vydané 09. 10. 2004 (10151) | Info-mail | Vytlačiť |

Tu je pár základných skratiek a ich vysvetlení ktoré sa bežne používajú.

ABC - Active Body Control - zariadenie, ktoré by najmä v zákrutách malo eliminova nakláňanie karosérie.

ABS - Systém, ktorý zabraňuje zablokovaniu kolies pri intenzívnom brzdení. Ak zistí, že ktorékožvek koleso stojí, zníži brzdný tlak.

ACC - Adaptive Cruise Control označuje adaptabilný tempomat, ktorý bude pomáha v kolónach udržiava bezpečnú vzdialenos najmä medzi nákladnými vozidlami.

Aditíva - Prímesi v pohonných látkach, ktoré pomáhajú zlepši ich antidetonančné, čistiace, antikorozívne alebo mazacie vlastnosti.

ALS - Zariadenie, ktoré v súažných autách v turbe udržiava vyšší tlak pre okamžitú reakciu na pridanie plynu.

API - American Petroleum Institut. Číslo na obale za skratkou udávalo štandard motorového oleja.

ASR - Skratka pre protiprešmykový systém, ktorý používa automobilka Mercedes.

ATF - Automatic Transmission Fluid. Označenie olejov pre automatické prevodovky, používaný niekedy aj v posilňovačoch riadenia.

BAS - Skratka, ktorú používa Mercedes pre svoje zariadenie, ktoré spozná úmysel vodiča núdzovo brzdi a pomôže dosiahnú čo najvyšší tlak v brzdovej sústave.

Bi-litronic - Označenia firmy Bosch pre xenonový svetlomet, ktorý má iba jeden zdroj svetla pre stretávacie aj diažkové svetlo.

CAN-Bus - Spôsob prepojenia a ovládania zariadení v automobile. Pokyn na vykonanie niečoho vyšle impulz, ktorý prechádza viacerými jedným vodičom pospájanými zariadeniami, ale iba zariadenie pre ktoré je určený reaguje. Tento systém eliminuje poruchovos a výrazne

Climatronic - Samočinné ovládanie klimatizácie dokáže pomocou snímačov ovláda teplotu vzduchu, intenzitu a smer jeho prúdenia aj pri zmene vonkajších podmienok.

Common Rail - Druh vysokotlakovej vstrekovacej sústavy naftových motorov, ktorého čas spoločná pre všetky valce niekedy pripomínala kožajnicu.

CVT - Označenie samočinnej prevodovky s plynulou bezstupňovou zmenou prevodového pomeru.

DOHC - Double Overhead Camshaft - anglická skratka pre ventilový rozvod pomocou dvoch vačkových hriadežov v hlave valcov.

E-Gas, Drive By Wire - Označenie elektronického spôsobu prenosu impulzov od plynového pedála k škrtiacej klapke.

EBD - Elektronické rozdežovanie brzdného tlaku, reguluje tlak pri kolese, ktoré môže by viac odžahčené alebo zaažené. Eliminuje napríklad rozdielnú účinnos brzdenia pri jazde s prázdnym alebo naloženým vozidlom.

ECU - Electric Control Units. Elektronické riadiace jednotky ECU sú počítače s pamäami a procesormi, ktoré riadia chod zariadení napríklad riadiacich jednotiek motora, posilňovača riadenia, airbagov, klimatizácie, ABS,automatické prevodovky a ďalších. Koordina

EDC - Elektronic Diesel control - označuje elektronický systém riadenia vstrekovania naftových motorov.

EDS - Elektronische Differenzial Sperre. Nemecká skratka pre systém, ktorý pribrzdením prekĺzávajúceho kolesa napodobňuje činnos uzávierky diferenciála.

Elektrohydraulický posilňovač riadenia - Je účinný iba vtedy, ak je to naozaj potrebné. Pomáha udržiava lepší kontakt s vozovkou a ušetrí asi 0,2 l paliva oproti klasickému hadraulickému posilňovaču.

ESP - Electronic Stability Program. Neustále porovnáva hlavne hodnoty priečneho zrýchlenia, uhol natočenia volantu, rýchlos vozidla a vopred pomáha pribrzdením kolesa eliminova začínajúci šmyk. Do nižšej triedy vstúpil v Mercedese A.

ETS - Elektronická regulácia prešmykovania kolies.

EuroNCAP - European New Car Assessment Programme. Organizácia, ktorá od roku 1997 za podpory vlád krajín EU skúma a posudzuje bezpečnos áut. Jej šéfom je Max Mosley, ktorý je zároveň prezidentom FIA.

Fading - Výrazne zníženie účinku bŕzd spôsobené varom a odparovaním brzdovej kvapaliny.

FAP - Skratka pre filter pevných častíc, ktorý je vo výfuku naftových motorov HDI v automobiloch Peugeot 607 a Citroen C5. Zachytené sadze v ňom zhoria asi v trojminútových cykloch. Podmienkou na činnos je prísada Eolys v nafte.

FIA - Úrad, ktorý vydáva predpisy a pravidlá pre automobilový šport od F1 až po minikáry. Bez jej vedomia sa prakticky nesmú kona žiadne preteky.

FSI - Označenia koncernu VW pre motory s priamym vstrekovaním benzínu do valcov. (Fuel Stratified Injection)

Fuzzi Logic - Fuzzy Logic prispôsobuje radenie automatickej prevodovky charakteru jazdy. Rozozná športový štýl jazdy a dovolí vytáča motor do vyšších otáčok.

GDI - Označenie benzínových motorov Mitsubishi s priamym vstrekovaním.

GPS - Global Positioning System. Umožňuje spojenie so štyrmi satelitmi, pomocou ktorého dokáže urči presnú polohu. Je to základ pre navigačný systém.

Imobilizér - Zabezpečovacie zariadenie, ktoré bráni naštartova automobil bez originálného kžúča. Tento kžúč má v sebe zabudovanú elektronickú jednotku, ktorá vysiela kód do imobilizéru.

Isofix - Jednotný spôsob na uchytenie detskej sedačky v aute.

Kit Car - Automobil homologovaný v skupine A s väčším rozsahom úprav (napr. rozchod kolies) a s jednou poháňanou nápravou, vyvinutý pre automobilové súaže.

Lambda - Grécke písmeno, ktoré sa používa na označenie pomeru vzduchu a benzínu v zmesi.

Lambda sonda - Snímač umiestnený vo výfukovom potrubí pred katalyzátorom, ktorý analyzuje zloženie výfukových plynov a posiela údaje do riadiacej jednotky motora.

Leasing - Leasing - lízing. Splátkový spôsob financovania napr. automobilov.

LSD - Limited slip differential. Diferenciál, ktorý sa s nárastom krútiaceho momentu uzatvára a pomáha prenies v zákrutách ešte vyššiu čas výkonu na obe kolesá nápravy. Je súčasou sériovej výbavy napríklad v športovej v Honde Integra.

MPI - Skratka pre Multipoint Injection - znamená, že každý valec má svoju vstrekovaciu dýzu na palivo.

MSR - Motors Schleppmoment-Regelung. Systém reguluje brzdiaci moment, ktorý motor vytvára pri spomažovaní. Ak vodič podradí alebo uberie plyn, na šmykžavej vozovke, môže sa auto šmýka. MSR rozozná túto tendenciu a brzdnie motora zmierni.

N-skupina - Skupina, do ktorej patria vozidlá určené na motoristický šport, s minimálnym rozsahom úprav. Dovolené je v podstate iba použitie žubovožných tlmičov, pružín a riadiacej jednotky motora.

PDS (Pumpe-Dűse System) - Systém vysokotlakového priameho vstrekovania nafty spoločným čerpadlom a tryskou. Jeho prostredníctvom je predvstrek i hlavný vstrek pod vežmi vysokým tlakom, ktorý môže presiahnu až 200 MPa.

PES - Skratka pre Poly-Ellipsoid-System pomenováva svelomet v ktorom svetlo zo zdroja (halogénovej žiarovky alebo xenónovej žiarivky) prechádza cez projekčnú optiku so šošovkou. Dovožuje úplne zmenši svetlomet.

Plynokvapalinové tlmiče pruženia - Sú odolnejšie, majú dlhšiu životnos. Na nekvalitnom povrchuu v nich vďaka prídavku dusíka nepení olejová náplň. Tlumiče majú preto vyššiu účinnos a zlepšuju jazdné vlastnosti.

Posilňovač bŕzd - Zariadenie ktoré v osobných automobiloch využíva podtlak v nasávacom potrubí na zníženie ovládacej sily brzdového pedála. Všeobecne sa začal používa koncom šesdesiatych rokov 20. storočia.

Rázvor - Vdialenos osí prednej a zadnej nápravy. Spolu s dĺžkou karosérie je jedným z určujúcim rozmerov na triedenie automobilov do tried.

RDS - Radio Data System - označuje prenos dát z vysielača do autorádia, ktorý umožňuje zobrazi´vyslané údaje na displej, napríklad názov stanice, vysielanej relácie alebo presný čas.

SAE - Označenie pre Society of Automotive Engineers, ktorej normy sa používajú na označenie viskozity oleja. Označenie 0W (Winter) znamená olej riedky aj v tuhom mraze, SAE 50 je skoro ako med. Dnešné oleje majú takto označenú škálu použitia. Napr 5W 40.

SDI - Skratka koncernu VW pre atmosferický (bez turba)motor s priamym vstrekovaním nafty.

Spaceframe - Priestorový hliníkový rám v Audi A2 alebo A8. Pevná konštrukcia z odlievaných a kovaných dielcov, ku ktorej sú pripevnené hliníkové dvere a blatníky. Výhodou je až 40 percentná úspora hmotnosti, nevýhodou vysoká cena a komplikované opravy po havárii.

SRS - Skratka pre Supplemental Restranit System, čo je v podstate airbag.

TCS - Traction Contlol System. Zabraňuje prešmykávaniu poháńaných kolies napríklad pri zrýchžovaní. Obmedzí v okamihu výkon motora, prípadne s využitím snímačov otáčania pre ABS koleso pribrzdí.

TDI - Skratka koncernu VW pre prepĺňaný motor s priamym vstrekovaním nafty.

Tempomat - Tempomat je patentovaný výraz firmy Mannesmann VDO a označuje zariadenie na udržiavanie rýchlosti bez pridávania plynu.

Torsen - Spôsob konštrukcie diferenciála. Používal sa napríklad ako medzinápravový v automobiloch Audi Quattro.

Twin Spark - Pomenovanie, ktoré používa Alfa Romeo na označenie svojich benzínových motorov s dvoma zapažovacími sviečkami v jednom valci.

V-Power - Označenie benzínov Shell, ktoré sa vyznačujú vežkou čistiacou schopnosou. Benzín účinne rozpúša usadeniny na ventiloch, vstrekovačoch a dýzach. Z dlhodobého hžadiska má čistý motor nižšiu spotrebu a vyšší výkon.

Valvetronic - Označenie systému, ktorý zabezpečuje pomocou malého elektromotora a zvláštneho mechanizmu variabilný zdvih ventilov v motoroch BMW.

Vanos - Označenie mechanizmu premenlivého časovania ventilov v motoroch BMW.

VTEC - Označenie motorov Honda s premenlivým časovaním ventilov.

VVT-i - Označenie pre motory Toyota s variabilným časovaním nasávacích ventilov.

WRC - World Rally Car - súažný automobil vyvinutý pod podmienkou účasti v MS. Objem turbomotora 2 litre, restriktor obmedzujúci výkon, pohon 4x4, minimálna hmotnos 1230 kg, min. dĺžka 4 metre.| Zdroj: http://www.referaty.sk

Daewoo Lanos Cobra
Facebook
Prida na Facebook
::DNES JE::
::OZVUČTE SA::
Autoradia.sk
Rádiá
Rádio SiTy - Metropolitné rádio

4