::HLAVNÉ MENU::
Všetky články
O Lanose
Ako na to
Články
FotoGaléria
Info
Links
Technika
Testy
Tuning
Users
Video Daewoo
Chevrolet NEWS
Daewoo Motors
::ANKETA::
Akú sociálnu sie využívate najviac?

Facebook (4895 hl.)
 
Google+ (2979 hl.)
 
Twitter (3502 hl.)
 
MySpace (3368 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 14744
::ADMINI::
webmaster eMKa Slovensko

webmaster Blue Lanos
::NÁŠ BANNER::
Daewoo Lanos Club
::PRÍSTUPY::
TOPlist
Tvorba web stránok od MAKOTECH.SK
MAKOTECH - Tvorba web stránok
TUNING Optický Tuning
Autor: eMKa Slovensko Rubrika: TUNING Vydané 09. 10. 2004 (12183) | Info-mail | Vytlačiť |

Je oblasou tuningu do ktorej sa ako do prvej púša väčšina majitežov automobilov. Jedná sa tu hlavne o prvý dojem, ktorým automobil pôsobí. V našom svete platí, že čo človek, to iný vkus.

Úpravu robte tak, aby sa Vaša práca páčila hlavne Vám. Na začiatku sa nemusíte hneď snaži za každú cenu o to, aby každý z Vášho upraveného auta „odpadol“. Prvou oblasou, v ktorej sa môžete pri optickom tuningu realizova je tuning karosérie.

Tuning karosérie:
Dnes existuje na trhu vežké množstvo doplnkov a materiálov vďaka ktorým sa dá zmeni vzhžad karosérie.
Pred úpravou, ktorú sa chystáte spravi sa najskôr pokúste získa čím najviac informácií o ponuke tuningových doplnkov vhodných pre Vᚠautomobil. Ak Vás zaujme niektorý prvok, posúďte objektívne, či sa hodí na Vaše auto a či je nutné robi ďalšie úpravy, aby daný prvok plnil požadovaný efekt. Nepodžahnite hneď pokušeniu získa ho. Je dobré si prehliadnu takto už upravené auto, alebo sa dohodnú s predajcom na odskúšanie si konkrétnych doplnkov na Vašom automobile. Totižto nie vždy musia tieto doplnky vyzera tak, ako je to nafotené v katalógoch. Dobré je všíma si, aké doplnky a úpravy používajú ostatní motoristi. Pri hžadaní toho, čo vlastne chcete môžete navštívi aj tuningové zrazy alebo sa priamo nakontaktova na kluby fanušíkov tuningu, ktorí Vám dajú v danej oblasti určite tie najcennejšie informácie. Podža možností si vyberajte také úpravy, ktoré budú „lahodi“ nielen vašim očiam ale aj očiam policajtov, ktorí tiež určite radi pochvália vaše dielo.

Bežný tuning karosérie je založený na inštalácii tuningových doplnkov, ktorými sú:
• spojlery
• prahy
• blatníky
• ostatné menšie doplnky

Spojlery:
Sú dnes považované za symbol pre optický tuning automobilu. Sú doplnkom ktorý dotvára celkový design automobilu. Na rozdiel od závodných áut, kde sa inštalujú kvôli zlepšeniu jazdných vlastností a podstatné sú ich aerodynamické vlastnosti pri bežných automobiloch majú skôr estetickú funkciu.

Predný spojler:
Má rôzne tvary. Môže by malý decentný, alebo môže by spolu s nárazníkom súčasou prednej masky. V takomto prevedení dokonale mení tvár automobilu. Okrem estetickej je jeho funkciou aj usmerňovanie prúdenia vzduchu pod vozidlom a zabránenie vzniku nežiadúcich vztlakových síl. Ďalej tento spojler má zabezpečova aj prívod vzduchu k brzdám a chladičom. Výrobcovia týchto spojlerov na tieto funkcie pri jeho vývoji myslia, ale ak by ste sa pokúsili o vlastnú tvorbu, tak ich majte na mysli. Pri jeho výbere alebo navrhovaní treba myslie tiež na to, aká bude po inštalácii jeho vzdialenos od cesty. „Lízatko“ je síce vežmi pekný doplnok, ale pozor na to aby ste jeho inštaláciu neožutovali hneď pri prvej jame alebo obrubníku. V niektorých prípadoch je lepšie na jeho inštalácii vopred ušetri tým, že ho tam nedáte ako to neskôr žutova. Tým Vás však určite nechceme odhovori od jeho inštalácie.

Zadný spojler:
Je určite najpopulárnejším a častokrát hneď prvým použitým tuningovým doplnkom, ktorý dodáva autu športový charakter. Prvý krát ho začali používa súažné automobily kvôli zväčšeniu prítlačnej sily a tým aj zlepšeniu prenosu hnacej sily motora z poháňanej nápravy na vozovku. Od tohto používania už nebolo treba veža k tomu, aby sa jeho výrobe začali venova tuningové firmy. V dnešnej dobe ho vyrábajú aj automobilky, ak chcú zdôrazni športový charakter daného modelu. Výrobcovia doplnkov ponúkajú tieto spojlery aj s tretím brzdovým svetlom. Pri výbere zadného spojleru berte do úvahy to, či si jeho použitím nezhoršíte svoj výhžad do zadu. Ďalej sa taktiež skúste poinformova, či jeho použitím nebude dochádza k väčšiemu víreniu vzduchu a tým aj k znečisovaniu zadného skla. Týka sa to hlavne karosérií typu hatchback.

Prahy:
Tento doplnok má hlavne estetickú funkciu. Použitím tohto doplnku sa opticky zvýrazňuje bočná línia automobilu, ktorú vytvárajú rozšírené blatníky, predný a zadný nárazník. Samostatné použitie tohto doplnku sa neodporúča, pôsobí totiž rušivo. V našich končinách sa však táto úprava zvykne používa aj samostatne, keď jej hlavnou funkciou je zakrytie hrdzavejúcich podbehov. V tomto prípade sa už jedná o úplne iný tuning :-).

Blatníky:
Úprava blatníkov neplní mnohokrát iba estetickú funkciu.. Ak sa rozhodnete použi širšie a väčšie kolesá, alebo rozšírite ich rozchod, tak táto úprava je nutná. V opačnom prípade sa môže sta, že pneumatiky budú škrta o lemy blatníkov. Ak sa rozhodnete túto úpravu vykona, tak na túto úpravu sa používa niekožko spôsobov.
Najjednoduchšou úpravou je nalepenie plastových lemov. Pokiaž však použijete širšie kolesá, tak je nutné prejs k ďalším spôsobom.
Druhým spôsobom je navarenie nového, širšieho lemu blatníka. Keďže pri tejto úprave je potrebné ma určité klampiarske zručnosti, odporúčame Vám túto úpravu prenecha špecializovanej firme. Po takejto úprave je nutné blatníky nanovo nalakova.
Tretím spôsobom úpravy je roztiahnutie blatníkov. Úprava sa robí pomocou špeciálneho lisu, ktorý sa nasadzuje na náboj kolesa. Blatník sa potom nahrieva (do 80 °C) a lisom sa postupne zavalcováva hrana blatníka do potrebného tvaru a rozmeru. Celá operácia si vyžaduje dobrú prípravu a trpezlivos. Pri úprave sa jedná o malé zmeny (cca okolo 20 mm) Pri novších autách to lak zvykne vydrža. Ak sa to nepodarí, tak lak popraská a je nutná nová lakovačka.
Posledným spôsobom úpravy blatníkov je kúpa nového rozšíreného blatníka. Výrobou týchto „bublín“ sa zaoberajú špecializované tuningové firmy. Treba však počíta aj s tým, že tento spôsob úpravy je najnákladnejší.

Mračítka a lemy svetiel:
Dnes nájdete bez problémov v ponuke doplnkov aj u dealera každej značky. Pri ich výbere si dajte záleža na tom, aby zapadli do celkového výrazu a štýlu vašej úpravy.

Spätné zrkadlá:
Taktiež zaujímavým doplnkom ponúkaným výrobcami doplnkov. Pri ich výbere myslite na to, že svojou funkciou zabezpečujú bezpečnos pri jazde. Ich celková vežkos by nemala klesnú pod určitú hranicu.

Nasávače a výduchy vzduchu:
Pri „žahkých“ úpravách sa používajú často ich imitácie. Ak sa rozhodnete o ich funkčné použitie, tak dbajte o to, aby si plnili svoju funkciu. Je ňou napr. prívod chladiaceho vzduchu alebo odvetranie motora a bŕzd.

Nakoniec k optickému tuningu nám ostáva Vás ešte raz upozorni, aby ste sa zbytočne nesnažili nalepi na Vaše auto všetky doplnky, ktoré Vám budú na trhu ponúkané. Aj tu platí to, že niekedy málo prinesie veža.

Daewoo Lanos Cobra
Facebook
Prida na Facebook
::DNES JE::
::OZVUČTE SA::
Autoradia.sk
Rádiá
Rádio SiTy - Metropolitné rádio

4