Blíži sa zimné obdobie, ako pripravi auto na zimu?

Autor: eMKa Slovensko <emkask@lanosclub.com>, Téma: AKO NA TO, Vydáno dne: 12. 11. 2004

Zima klope na dvere a teploty budú klesa. A je tu hneď prvá otázka. Ako pripravi svoje auto na zimu??

V zime na nás striehne viac nebezpečenstiev ako za nádherného slnečného a suchého leta. Preto by sme mali dba hlavne na to aby sme boli dobre a včas pripravený na zvýšené riziko spojené s jazdou v zimnom období.

Ako sa pripravi na zimu a čo všetko skontrolova? Tu je aspoň pár základných vecí ktoré netreba zanedba.

PNEUMATIKY:

Vatšina ludí prezuje, hlavne tí čo jazdia dos a majú novšie autá. Ale stále je dos takých čo aj v zime jazdia na letných pneumatikách. Prečo teda auto prezu? Tu je pár dôvodov:

* Behúňová zmes zimných pneumatík je oveža mäkšia, aby zabezpečila zvýšenú prižnavos pri nízkych teplotách, a to najmä na zžadovatežom povrchu.
* Takisto dezén zimnej pneumatiky má posilnené záberové vlastnosti pre zabezpečenie dobrej brodivosti v hlbokom alebo kašovitom snehu.
* Používaním zimných pneumatík sa zároveň dvojnásobne predĺži životnos letných pneumatík.
* Moderné zimné pneumatiky sú dostatočne komfortné, a vďaka vyspelým technológiám aj porovnatežne tiché ako letné.
* Zimné pneu majú v zimných podmienkach (pod +7 °C) vyššiu účinnos, a to najmä na mokrej vozovke - zlepšený brzdný účinok, akceleráciu a stabilitu v zákrutách.
* Ich dizajn nie je o nič menej atraktívny ako u letných pneumatík.
* Životnos pätiek zimných aj letných pneumatík výrazne predĺži používanie dvoch sád diskov /zvyčajne hliníkové v lete + užšie a menšie plechové v zime/.
* Zimné pneumatiky nie sú luxus ! Ak jazdíte v zime (a nielen na hory!) tak určite neváhajte. Hoci len pokrivené plechy výjdu vždy drahšie.
* Vyberte si značku a cenu úmernú cene Vášho auta, klimatickým podmienkam, spôsobu jazdy a počtu najazdených kilometrov.

Pri kúpe majú takmer všetky zimné pneumatiky hĺbku dezénu okolo 9 mm. Ak máme na aute obute zimné gumy,ako minimálna prípustná hlbka dezénu sú 4 mm. Ak máme dezén menší ako 4 mm, a necheme meni ešte gumy za nové, je lepšie necha ešte zimné ako da letné s hlbším dezenom. Zimné gumy ktoré majú síce menej ako 4 mm, síce nemajú také vlastnosti ako by mali ma ale je to stále lepšie ako necha letné hlavne kvôli tomu že j tým aj lepšie vlastnosti. Avšak ich jazdné vlastnosti sú omnoho horšie ako keď boli nové. Tomu treba potom aj prisposobi rýchlos a hlavne spôsob jazdy.

Odporúča sa taktiež zvíši tlak v pneumatike o 0,2 atmosféry,a plni ich špeciálnymi plynmi napr PNEUMIX alebo iné dostupné v skoro všetkých pneuservisoch. Zníži sa tým opotrebovávanie pneumatík, menej sa namáha pneumatika a samozrejme aj menej trpia gulové čapy, ložíská a v neposlednej rade aj tlmiče.

To isté čo platí pre uskladnenie letných pneumatík cez zimu platí aj pre zimné cez leto. V prvom rade treba povyahova všetky kamienky z lamiel a očisti od nečistôt. Výrobcovia odporúčaju taktiež naimpregnova pneumatiky, aby si zachovali aj nadažej svoje vlastnosti (vraj by mali by zasa ako nové). Skladova sa môžu i na sebe, a mali by na takom mieste kde na ne nesvieti slnko priamo.


NA ČO TREBA EŠTE MYSLIE??

OLEJ:
V zime sa podstatne menia aj vlastnosti oleja, je preto dobré používa taký olej ktorý zaručí aj v zimnom období dobré mazanie a nadmerne nezaažuje chod motora čím sa môže rapídne zvíši aj spotreba pohonných hmôt.

AKUMULÁTOR:
Je dobré ho pred zimou riadne nabi , pretože akonáhle je vonkajšia teplota po -20*C, kapacita je polovičná. Môže sa nám žahko sta ze sa nám nepodarí naštartova.

CHLADIACA KVAPALINA A VODA V OSTREKOVAČOCH:
Mala by by aspoň do -20*C, ale odporúča sa do -30 pre prípad tuhšej zimy.

Samozrejme nám nesmie chýba škrabka, metlička prípadne lopatka. Nieje na škodu zo sebou v aute nosi aj zimné reaze. Rozmrazovač zámnkov nieje tiež na zahodeni, ale keď ho budeme ma v aute zamknutý asi nám nepomôže.