Druhá generácia Daewoo Lanos

Autor: Blue Lanos <blue@lanosclub.com>, Téma: TESTY, Zdroj: http://www.pravda.sk/dennik/2002/01/30/autosalon/18/article., Vydáno dne: 24. 10. 2004

Daewoo Lanos je známy automobil. Druhá generácia prináša niektoré zmeny, a to nielen optické.

O tom, že tomuto automobilu z Južnej Kórey prospeli, sme sa mali možnos presvedči v rámci nášho testu.

Charakteristika a vzhžad

Dobrý základ k modernejšiemu vzhžadu ponúkla už prvá generácia automobilu, ktorému dizajnérske otcovstvo ponúklo štylistické štúdio Giorgetta Giugiara Ital Design. Štylistika sa teraz obohatila o modernejšie a aerodynamickejšie pôsobiace detaily. Na štvordverovom automobile, teda sedane, zaujme zmenená grafika zadných svetiel, zmenená konštrukcia nárazníkov a zadný spojler. Zmenilo sa aj otváranie veka batožinového priestoru, na ktorom však absentuje tlmiaci materiál a držadlo na jeho zatváranie.

Pohon a jazdné vlastnosti

Jazdili sme s automobilom Daewoo Lanos vybaveným radovým zážihovým štvorvalcom so zdvihovým objemom 1 498 cm3, maximálnym výkonom 63 kW, čiže 86 k, maximálnym krútiacim momentom 130 Nm. Motor zaručuje vozidlu dobré dynamické vlastnosti, ktorým zodpovedá aj dobre pôsobiaci brzdový systém.

Podvozok je dobre vyladený a zodpovedajúco reaguje aj pri jazde na nekvalitnejšej ceste. Doladenie vo firme Porsche mu určite prospelo. Inovácia sa okrem iného dotkla aj posilňovača riadenia.

Pohodlie ovládania a cestovania

Druhá generácia sa zmodernizovala aj z pohžadu použitých materiálov a lepšieho spracovania interiéru. Zmenil sa tvar sedadiel, ktoré ponúkajú lepšie pohodlie pasažierom, prístroje sú umiestnené prehžadne a ovládacie prvky sú v dosahu vodiča. Účinný je aj posilňovač riadenia, ktorý užahčuje ovládanie vozidla najmä pri parkovacích manévroch v meste. Kvôli vyššej pasívnej bezpečnosti je karoséria aktuálnej generácie Lanosa na mnohých miestach spevnená. Tieto úpravy sa týkajú stĺpikov, priečnych výstuh podlahy, prahov dverí a ich výplní, nárazníkov. Na sedadlách sú trojbodové bezpečnostné pásy (stredné zadné sedadlo bedrový) a airbag má zmiernenú silu nafúknutia. Radenie prevodových stupňov je jednoznačné. Sedadlá sú potiahnuté príjemným materiálom a ponúkajú telu dobrú oporu. Toto konštatovanie zaznievalo aj od pasažierov na zadných sedadlách, ktoré sú delené v pomere 1/3 ku 2/3. Batožinový priestor je dobre prístupný a ponúka kapacitu 320 litrov.

Celkové hodnotenie

Druhá generácia automobilu Daewoo Lanos je krokom k vyššej kvalite a dajú sa mu vyčíta len maličkosti. Na jeho priaznivých jazdných vlastnostiach sa podpísala aj spolupráca s automobilkou Porsche, ktorá podža informácií výrobcu doladila podvozok. Automobil s daným motorom ponúkol aj dobré dynamické parametre a dobrý pomer ceny k úžitkovým vlastnostiam. Počas testu sme dosiahli spotrebu paliva 8,4 litra (2/3 vzdialenosti po meste a 1/3 mimo mesta). Foto: archív

Technické údaje

Motor: radový zážihový štvorvalec,

uložený vpredu naprieč

Zdvihový objem: 1 498 cm3

Maximálny výkon: 63 kW (86 k)/5800 min-1

Max. krútiaci moment: 130 Nm/3400 min-1

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 12,5 s

Maximálna rýchlos: 172 km/h

Spotreba (mesto/mimo/kombinovaná):

10,6/5,7/7,5 l/100 km

Objem palivovej nádrže: 48 l

Objem batožinového priestoru: 320 l

Pohotovostná hmotnos: od 1 010 kg

Cena: od 329 000 Sk