Daewoo Lanos - Krajší a bezpečnejší

Autor: Blue Lanos <blue@lanosclub.com>, Téma: TESTY, Zdroj: http://www.autovia.sk/default.asp?Page=Article&ArticleID=156, Vydáno dne: 16. 10. 2004

Automobily Daewoo Lanos patria k najrozšírenejším na našich cestách a sú jednými z najpredávanejších.

Najväčšiu zásluhu na tom má nielen zaujímavá cena, ale aj skvelý dizajn, ktorý vyšiel z dielne Giorgetta Giugiara z ItalDesignu. Hoci dizajn je nadčasový v posledných týždňoch sa dostáva na nᚠtrh faceliftovaný Lanos, ktorý má modernejší tvar a niekožko nových prvkov, ktoré auto zatraktívňujú.

Daewoo Lacetti


My sme dostali na test automobil so zdvihovým objemom motora 1,5 l, pričom sa dodáva aj motor 1,6 l. Jazdili sme nie na pädverovom hatchbacku, ale na štvordverovej limuzíne. Faceliftové zmeny na limuzíne sú evidentnejšie na štvordverovom sedane, a to najmä na jeho zadnej časti. Tá je hranatejšia a zadné svetlá sa zmenili z horizontálnych na vertikálne, čo autu pridalo na svižnosti a aerodynamickosti. Iné sú aj nárazníky a zadný spojler.

Daewoo Lanos


Inovácie sú evidentné aj v interiéri. Výrazne sa zmenili poahové látky, ktoré sú príjemné na dotyk a majú elegantný dizajn. Okrem poahov majú sedadlá aj lepší dizajn a sedadlo vodiča je nastavitežné všetkými smermi. Predný panel je lemovaný kovovým zrnitým materiálom, ktorý dáva vozidlu športový vzhžad. Zmeny sú aj na dverách a v elektrickom ovládaní okien. Motor sa v zásade nemenil, ale vo vozidle je nový posilňovač riadenia, ktorý užahčuje parkovanie. Všetky zmeny, ktoré sa na aute udiali, sa dolaďovali v Nemecku v automobilke Porsche. Stopädesiat vyrobených lanosov testovali z hžadiska bezpečnosti a nový Lanos aj v tejto oblasti priniesol niekožko zlepšení - zdokonalený brzdový systém, vyvinutý v spolupráci s firmou Bosch, trojstupňový dizajn nárazníkov, spevnené stĺpiky, panely na prahu dverí, bočné výstuhy a zmiernená sila nafúknutia airbagov. Nové je aj štvorkanálové ABS s EBD od firmy Bosch.

Daewoo Lanos


My sme dostali úplne nový automobil a bol pre nás príjemným prekvapením. Podvozok je kvalitný a automobil dobre sedí na cestách, motor je dostatočne výkonný a umožňuje celkom svižnú jazdu. Inovácie sa dotkli aj odhlučnenia a zníženia vibrácií - nový Lanos je podža výrobcu o desa percent tichší ako jeho predchodca. Lepšia je viditežnos zo zadných sedadiel a vo vozidle je ešte niekožko ďalších vylepšení. Spotreba je vzhžadom na 1,5-litrový motor celkom primeraná a je porovnatežná s vozidlami tejto triedy. Testované vozidlo nebolo z hžadiska výbavy celkom štandardné: bol tu posilňovač riadenia, elektrické otváranie predných dvier, ale chýbala napríklad maličkos, ktorú zdôrazňujú ženy - ani v jednej slnečnej clone nebolo zrkadielko. Bežnou záležitosou v takýchto vozidlách sú hodiny alebo teplomer vonkajšej teploty, tu však chýbali.

Daewoo Lanos


Vo vozidlách, ktoré sú určené na trh, však tieto drobnosti vraj dovozca už zabezpečil. Nám sa nový Lanos páčil ako alternatíva súčasným vozidlám nižšej strednej triedy, ktoré sa svojou výbavou usilujú vyrovna vozidlám vyššej strednej triedy, a preto aj ich cena rapídne stúpa. Cena nového Lanosu je primeraná, preto sa nazdávame, že ostane vozidlom, ktoré budeme vída na našich cestách aj v budúcnosti.

Daewoo Lanos


Základné technické údaje

Pämiestny automobil nižšej strednej triedy so štvordverovou karosériou s motorom umiestneným vpredu naprieč nad prednou poháňanou nápravou.

Motor

Zážihový, kvapalinou chladený radový štvorvalec, zdvihový objem 1498 cm3, kompresný pomer 9,5:1, vŕtanie x zdvih - 76,5 x 81,5 mm, výkon 63 kW (86 k) pri otáčkach 5800 min-1, krútiaci moment 130 N.m pri otáčkach 3400 min-1, rozvod SOHC, vstrekovanie paliva MPI.

Prevodové ústrojenstvo

Hydraulicky ovládaná jednokotúčová spojka s tanierovou pružinou, plne synchronizovaná pästupňová prevodovka s priamym radením. Bezrámová konštrukcia s nezávisle zavesenými kolesami, predná náprava typu McPherson, vzadu vlečné ramená.

Brzdy

Vpredu kotúčové, vzadu bubnové, s podtlakovým posilňovačom, protiblokovacia sústava ABS s elektronickým rozdežovaním brzdnej sily EBD za príplatok, hrebeňové riadenie s hydraulickým posilňovačom.

Rozmery a hmotnosti

Dĺžka 4237 mm, šírka 1680 mm, výška 1430 mm, rázvor náprav 2520 mm, rozchod kolies vpredu/vzadu 1405/1425 mm, priemer otáčania 9,8 m, základný objem batožinového priestoru 322 dm3, objem palivovej nádrže 48 l. Pohotovostná hmotnos 1036 kg, pneumatiky 175/70 R 13.

Prevádzkové vlastnosti

Maximálna rýchlos 172km/h zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 12,5 s.

Spotreba paliva

V meste 10,6 l, mimo mesta 5,7 l a kombinovaná 7,5 l/100 km.

zdroj: http://www.autovia.sk/default.asp?Page=Article&ArticleID=156