Vytlmenie dverí

Autor: Blue Lanos <blue@lanosclub.com>, Téma: AKO NA TO, Vydáno dne: 12. 10. 2004

Aby vaše predné reproduktory hrali podstatne lepšie mali by ste dvere poriadne vytlmi. Neviete AKO NA TO?? Tak pozorne čítajte.

Vytlmenie dveríbol to prvý pokus o aké také vylepšenie sériového ozvučenia. Originálnu igelitovú paro zábranu som strhol a podža nej som vystrihol tvar do tesniaceho samolepiaceho materiálu.

Pomohlo to ale len z časti na zamedzenie akustického skratu. Vo vnútri dverí ale stále niečo rezonovalo. Potom som vymenil originálne papierové reproduktory za komponentné od Dexonu. Samozrejme, že to reprodukcii pomohlo najmä vyšších frekvenciách, kde už ich bolo konečne poču. Zlepšil sa aj stereo vnem. Takto som to používal niekožko rokov pokým som nenarazil na stránku www.autohifi.cz a zase sa to všetko začalo od znova.... :-))

V prvom rade som zistil, že dvere, tapacírung a vlastne všetky plechové časti treba tlmi proti nežiadúcim rezonanciám. A tak som začal pátra čím to vlastne všetci títo audio maniaci tlmia. Dočítal som sa, že existuje viac materiálov, ktoré sú vhodné na tlmenie a vo všeobecnosti sa líšia kvalitou, účinnosou ale hlavne cenou!! Z originálnych spomeniem Dynamt alebo Fonomat . Samozrejme, že nepochybujem o kvalite tohto riešenia ale cenovo to nebolo pre mňa priatežné. Po ďalšom a ďalšom študovaní webu som zistil, že existuje aj lacnejšia varianta tlmenia. Áno, našiel som už niektorým známi „tappajomat“ pomenovaný podža jedného audiohifíka, ktorý ho výhradne distribuuje pre ČR. Ja som sa ku nemu dostal celkom náhodou ani som nevedel, že ho doma máme už asi 2 roky :-)) :-)) a hlavne som nemal ani potuchy načo sa to dá použi!!! Ale bol som vežmi rád, že som ho našiel.

No a keď už som teda zohnal ten tappajomat tak som začal premýšla ako a kde ho teda ponalepujem. Zase mi v tomto vežmi pomohlo autohifi a spústa šikovných a ochotných žudí poradi komukožvek.
(special thanx ivous,matol,tappaja....)

Po dôkladnom študovaní som sa pustil v lete do tlmenia a výsledok dopadol asi takto:

Vytlmenie dveríNa oboje dvere som spotreboval 2m2 materiálu o hrúbke 2mm. Ako prvé odstránime tapacírung a odtrhneme igelitovú paro zábranu z výroby. Ešte pred lepením treba upozorni, že všetky plechy treba dôkladne ODMASTI liehom alebo tech. Benzínom. Inak hrozí, že sa tappajomat po čase môže odlepi. Tappajomat si nastriháme na také kusy aby sme sa v pohode už z odlepenými pasmi dostali cez otvory vo dverách až k zadnému plechu pod výstuhami. Lepíme buď z žavej alebo pravej strany celú spodnú čas.

Potom postupujeme až po vrch, kým neolepíme celé vnútorné plechy. Až toto budeme mat, obkreslíme si zo starej igelitovej paro zábrany kópiu na tappajomat. Pozor na správne otočenie lepiacej časti!!!! Ak sa nám aj toto podarilo, odtrhneme fóliu od lepiacej plochy a opatrne lepíme na rovnaké miesta ako bola stará. Pomaly sa snažíme vytvarova každú priehlbinu a nerovnos ako možno vidie na foto. Nesmieme zabudnú taktiež na podlepenie miesta plastovej redukcie a tiež jej oblepenie tenkými pásikmi. Týmto riešením sme vlastne zamedzili akustickému skratu čo je VEźMI dôležité pri reprodukcii.

Taktiež nesmieme zabudnú aj na tapcírung, ktorý z vnútra polepíme napr. kúskami zostatkového tappajomatu a to hlavne na miestach, ktoré prídu po nasadení tapacírungu na dvere k pomyselným otvorom.

Vidie ich ešte na pôvodných dverách:

Vytlmenie dveríPre dokonalos vytlmenia je možné tieto otvory ešte pred nalepením tappajomatu po prelepova tzv. DUCK PÁSKOU (duck tape) vyrába ju Henkel. Je to taká pevná šedá páska pretkávaná niami. Treba ju lepi pozdĺžne vedža seba a potom zvisle vedža seba.

Ja som toto riešenie už nemohol použi nakožko som mal už tappajomat nalepený a odtŕha sa mi ho vôbec nechcelo :-((

A takto vyzeral tapcírung po polepení. V súčasnosti je ešte o niečo viac polepený najmä v strede.

Vytlmenie dveríTaktiež nesmieme zabudnú na spožahlivé vytlmenie tiahel dverí. Je dobré ich podloži kúsočkami tappajomatu alebo obali kúskami lepiaceho molitanu.